Když mi po koupi domu došlo, že se budeme muset starat o zahradu, byla vidina co největšího usnadnění jediná pro mě schůdná cesta. A tak jsem začal googlit. Různý automatický systémy do zahrad, zavlažování, hnojení, čištění, zastřihávání, hrabání, mulčování, pesticidy, herbicidy … byla toho hromada. Se svojí přirozenou leností a nechutí dělat zbytečnou práci, jsem se snažil vymyslet nějakej systém, kterej bude potřebovat minimální zásah. Vždyť je rok 2015 a i ty blbý kytky budou za chvíli připojený na net. Po několika týdnech studování jsem ten systém opravdu našel, ale paradoxně pro technofila vlastně ani o žádnej systém nejde.

Myšlenka je to jednoduchá – příroda funguje i bez zásahu člověka a tím pádem bez tý hromady práce, kterou si okolo toho člověk dokáže vymyslet. Stačí trochu plánovat a přírodě „podstrčit“ to, co se hodí mě, např. jedlej plevel místo plevelu normálního, zasadit si keř tak velikej, že ho v budoucnosti nebudu muset zastřihávat, strom tak velikej, že ho nebudu muset řezat. Taky si sem nezasadim něco z druhý strany planety, protože to tu bez péče chcípne.

Ekozahrady
ekozahrady.com

Výsledek záleží na úhlu pohledu, někdo vyžaduje 2cm trávníček bez chyby, čemuž musí obětovat hromadu času/peněz/chemie, druhej (já) akceptuje určitou divokost přírody, která jí (a mě taky) zaručí pestrost, ve který jedna kytka doplňuje druhou a vzájemně za sebe dělaj to, co já dělat nechci – např. si zadržujou vodu, abych je nemusel zalejvat, nebo na podzim uschnou a rozložej se (na živiny), abych je nemusel hrabat, dávat na kompost a ten pak dávat zase zpátky. Nechci zabíjet hmyz, chci aby tam měl přirozený nepřátele. Chci jen sklízet ovoce, zeleninu a bylinky a sekat jen ten kus zahrady, kde se budem válet a grilovat.

Za sebe můžu doporučit knížku Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku. Sice to píše pro mě trochu hipík, ale jelikož nejde o žádný objímání stromů, ale docela logicky a vtipně vysvětlený procesy v přírodě, tak bych to doporučil každýmu, kdo se ve svym okolí musí starat o nějakou zeleň (případně je milionář a skupuje pozemky po stovkách hektarů).

Zeleninová polykultura

Chceme pěstovat i zeleninu, na což jsme se rozhodli využít původní zeleninovej záhon, kterej jsme od minulýho roku nechali ležet ladem, takže nás čekal úvodní „setup“.

Pokud by se někdo pozastavil nad tvarem, tak je to proto, aby co nejmín prostoru zabrala „cestička“ a dalo se všude dosáhnout. Co tam vyroste teprv uvidíme, ale je tam vysázeno všechno dohromady. Pokud teda vůbec něco vyroste 🙂 Ale při vykopáváni plevelu jsme našli jahody, o který se nikdo nestaral od minulého roku (žádný zalejvání, hnojení, odplevelení, uklízení starejch listů, postřiky atd.), což nám dává naději, že na tom fakt něco bude.

IMG_3710.JPG

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *